აგვისტოს ომი: ვის გაასამართლებს ჰააგის ტრიბუნალი?
ჰააგაში, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო (ICC) უკვე მეოთხე წელია, ცდილობს 2008 წლის აგვისტოს ომთან დაკავშირებით კონკრეტული დამნაშავეების გამოვლენას. გამოძიება ეძებს რუსი, ქართველი თუ ოსი ეროვნების კონკრეტულ პირებს, რომლებმაც ომისა და კაცობრიობის წინააღმდეგ დანაშაულები ჩაიდინეს. ეს პროცესი საქართველოში გაჩაღებული მწვავე პოლიტიკური დაპირისპირების ფონზე მიმდინარეობს. „ქართული ოცნების“ ხელისუფლება 2008 წლის მოვლენებში პერმანენტულად ადანაშაულებს „ნაციონალურ მოძრაობას".
• ახდენს თუ არა ზეგავლენას პოლიტიკური ბრძოლები ჰააგის ტრიბუნალში მიმდინარე გამოძიებაზე, რა ეტაპზეა პროცესი და ვინ შეიძლება დაისაჯოს?
• რას ეყრდნობა და როგორ მიდის პროცესი?
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოში სრულიად კონფიდენციალურად მიმდინარეობს პროცესი, რომელიც 2008 წლის 1 ივლისიდან 10 ოქტომბრამდე ჩადენილ სავარაუდო უმძიმეს დანაშაულებს იძიებს. პროცესს პროკურორის ოფისი წარმართავს.
გამოძიების სამიზნეა: გენოციდი, კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაული, ომის დანაშაული და აგრესიის დანაშაული; მაგალითად:
1. ეთნიკური, რასობრივი ან რელიგიური ჯგუფის მთლიანი ან ნაწილობრივი განადგურება, წინასწარი განზრახვით;
2. მშვიდობიან მოსახლეობაზე ფართომასშტაბიანი ან სისტემატური თავდასხმები: მკვლელობა, გაუპატიურება, თავისუფლების აღკვეთა, მონობა, დეპორტაცია თუ სხვა;
3. სამოქალაქო პირების ან სამხედრო ტყვეების დახოცვა, განზრახ შეტევა საავადმყოფოებზე, ისტორიულ ძეგლებზე თუ რელიგიური მნიშვნელობის შენობებზე;
4. სხვა სახელმწიფოს ტერიტორიაზე ძალის გამოყენებით შეჭრა, სამხედრო ოკუპაცია და ანექსია - პორტისა თუ სანაპირო ზოლის ბლოკადით.
ჰააგის ტრიბუნალის გამოძიების შედეგად შეიძლება დაისაჯოს ყველა, ვინც ომის დროს გადაწყვეტილებების მიმღები იყო და განსაკუთრებული პასუხისმგებლობა ეკისრებოდა ამა თუ იმ ქმედების დროს.
როგორც „საერთაშორისო სამართლიანობის“ (Justice International) ხელმძღვანელი, ნიკა ჯეირანაშვილი ეუბნება რადიო თავისუფლებას, „ჰააგის ტრიბუნალის წინაშე იმუნიტეტით არავინ სარგებლობს“ და განსასჯელის სკამზე შეიძლება მოხვდეს: პრეზიდენტი, მინისტრი, დეპუტატი, სამხედრო პირი თუ ჟურნალისტი. მაგრამ როდის მოხდება ეს, არავინ იცის.
ჰააგაში მოქმედი ორგანიზაციის ხელმძღვანელი, რომელიც მჭიდროდ თანამშრომლობს სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთან, ამ ეტაპისთვის პროცესის განვითარების რამდენიმე შესაძლო ვარიანტზე ლაპარაკობს:
სასამართლო გამოავლენს კონკრეტულ დამნაშავეებს და გასცემს ორდერებს კონკრეტული ფიზიკური პირების დასაპატიმრებლად;
სასამართლომ უკვე დაასრულა გამოძიება, მაგრამ შედეგებს ჯერ არ ახმოვანებს, რადგან არ უნდა სავარაუდო დამნაშავეების წინასწარი ინფორმირება (ხელსაყრელ სიტუაციაში მათი დაკავების მიზნით);
სასამართლო შეწყვეტს საქმეს არასაკმარისი მტკიცებულებების გამო.
იმის გამო, რომ რუსეთი არ არის რომის სტატუტის ხელმომწერთა შორის და შესაბამისად არ აღიარებს ჰააგის ტრიბუნალის იურისდიქციას, ნიკა ჯეირანაშვილი ლაპარაკობს საფრთხეზე, რომ შესაძლოა, საბოლოოდ დაისაჯონ მხოლოდ ქართველები და ოსები, ანდა მხოლოდ ქართველები, დანაშაულის გამოვლენის შემთხვევაში.
„თუკი დავუშვებთ, რომ შესაძლოა გამოძიების შედეგად მხოლოდ საქართველოს მოქალაქეები დაისაჯონ, საქმის დახურვა მაინცდამაინც ცუდი ვარიანტი არ იქნება ჩვენთვის“, - ეუბნება რადიო თავისუფლებას ნიკა ჯეირანაშვილი.
თუმცა რომის სტატუტთან რუსეთის გამიჯვნის მიუხედავად, ჰააგის ტრიბუნალს რჩება სამოქმედო ბერკეტები დამნაშავეთა დასასჯელად:
„ცხადია, რუსეთი სავარაუდო დამნაშავეს არ გადასცემს ჰააგის ტრიბუნალს“;
„ასეთ შემთხვევაში დამნაშავის დაკავება შესაძლებელი იქნება რომის სტატუტის ხელმომწერი რომელიმე ქვეყნის ტერიტორიაზე“;
„რომის სტატუტის ხელმომწერ ქვეყნებს აქვთ ვალდებულება, რომ ჰააგის ტრიბუნალს გადასცენ მათ ტერიტორიაზე დაკავებული სავარაუდო დამნაშავე“.
ნიკა ჯეირანაშვილი ამბობს, რომ ჰააგის ტრიბუნალს „არ აინტერესებს ვინ დაიწყო ომი“ და ყურადღება უკვე დაწყებული ომის პირობებში ჩადენილ სავარაუდო დანაშაულებზე მახვილდება.
მიუხედავად იმისა, რომ იურიდიულ ჩარჩოებში არ ჯდება, ჯეირანაშვილის თქმით, სასამართლო დიდ ყურადღებას აქცევს საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებს და პოლიტიკოსთა „ბრალდებების გადაძახილებს“ აგვისტოს ომთან დაკავშირებით.
ჰააგა და აგვისტოს ომი საქართველოს შიდა პოლიტიკაში
7 აგვისტოს ოპონენტებმა დილიდანვე გაუხსენეს სალომე ზურაბიშვილს 2014 წელს გამოქვეყნებული ფეისბუკსტატუსი. საქართველოს ამჟამინდელი პრეზიდენტი წერს, რომ ყოფილმა პრეზიდენტმა რუსეთი თავად გამოიწვია:
„სააკაშვილმა ცხინვალზე - ანუ თავის თანამემამულეებზე, საქართველოს მოქალაქეებზე - ცეცხლი გახსნა და რაკეტები დაუშინა.... გამოიწვია მოსალოდნელი (და წინასწარ გამოცხადებული) რუსეთის სამხედრო რეაქცია“.
ომის დაწყებაში საქართველოს დადანაშაულება ერთ-ერთ მთავარ ტვირთად იქცა „ქართული ოცნების“ მხარდაჭერილი კანდიდატისთვის, სალომე ზურაბიშვილისთვის, 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებზე.
მის წინააღმდეგ ამოქმედდა ასევე სხვადასხვა დროს გაკეთებული განცხადებები და აგვისტოს ომთან დაკავშირებით მის მიერ დაწერილი წიგნის შინაარსიც. მედიამ ომის თემაზე შეკითხვებით არ მოასვენა საპრეზიდენტო კანდიდატი და ამომრჩეველთა ნაწილის აღშფოთების ფონზე ზურაბიშვილმა ერთ დღესაც თქვა, რომ "ცხადია, რუსეთმა დაიწყო ომი".
ხმაური ატყდა სალომე ზურაბიშვილის წიგნის შინაარსის ჰააგასთან კავშირის გამოც. თუმცა ეს შეეხება მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლოს და არა სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს, სადაც ამჟამად მიმდინარეობს გამოძიების პროცესი.
აგვისტოს ომის ჭრილში ოპონენტებს ხშირად ადანაშაულებენ „ქართული ოცნების“ მაღალი თუ უმაღლესი რანგის წარმომადგენლები და მათ შორის - პარტიის თავმჯდომარე ბიძინა ივანიშვილიც.
ასეთი აქცენტები დაისვა მაგალითად, 17 ივლისსაც, ბათუმში, ე.წ. „გავრილოვის ღამის“ შემდეგ გაკეთებულ მის პირველ განცხადებებში.
„ნაციონალური მოძრაობა“ შემოუძღვა რუსის ჯარს“;
„რომ არა ამათი („ნაციონალური მოძრაობის“) დაუდევრობა, ამათი ღალატი რუსის ჯარი ვერ შემოვიდოდა საქართველოში 2008 წელს“;
„მათ მოახერხეს, ყველაფერი გააკეთეს იმისთვის, რომ მომხდარიყო ოკუპაცია“;
„ჩვენ ყველანი „ქართული ოცნებიდან“ ვიყენებთ ტერმინს, რომ საქართველოს 20% ოკუპირებულია...“
„... მაგრამ ჩვენ ჩვენები უნდა გავასამართლოთ“.
აგვისტოს ომში „ნაციონალური მოძრაობის“ დადანაშაულებას მიუძღვნა თავისი განცხადებები პრემიერმა მამუკა ბახტაძემ და ფეისბუკსტატუსი - საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერმა, გია ვოლსკიმაც.
6 აგვისტოს გამოქვეყნებულ 9-პუნქტიან ტექსტში ვოლსკი წერს, რომ „სწორედ სააკაშვილის რეჟიმმა მოახდინა პარტნიორი ქვეყნების მიერ დამტკიცებული სამშვიდობო გეგმის განზრახ ჩაშლა“.
„ქართული ოცნების“ ხელისუფლების წარმომადგენელთა განცხადებებს 7 აგვისტოს მწვავედ გამოეხმაურა ოპოზიცია. გია ვოლსკის სტატუსის კვალდაკვალ სპეციალური განცხადება გამოაქვეყნა „ევროპულმა საქართველომ“. ხოლო საგანგებო ბრიფინგზე ამ პარტიის წარმომადგენელმა, გიგა ბოკერიამ აღნიშნა, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ პოლიტიკურ ოპონენტებთან ანგარიშსწორების მორიგი სამარცხვინო მაგალითი აჩვენა.
„მათ ეს დღე გამოიყენეს არა ამ ხსოვნის პატივისცემისთვის, არა ჩვენი საერთო მტრის წინააღმდეგ ერთიანი გზავნილისთვის, არამედ საკუთარი პოლიტიკური ოპონენტების წინააღმდეგ ჩვენი ქვეყნის შიგნით ბინძური ცილისწამების უზნეო კამპანიისთვის, პირდაპირ რუსული პროპაგანდის გამოყენებით მტკნარი სიცრუით და ამაზრზენი სპეკულაციებით“, - განაცხადა გიგა ბოკერიამ.
აგვისტოს ომს უპრეცედენტო გმირობის გამოვლინებად აფასებს საქართველოს ექსპრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი გავრცელებულ ვიდეომიმართვაში. ის ამბობს, 2008 წელს, გმირების მიერ გადარჩენილ საქართველოში „2012 წელს პუტინმა მოიყვანა და მისი მხარდაჭერით მოვიდა ივანიშვილი“ და ეს არის „პუტინის ომის გაგრძელება“ საქართველოს წინააღმდეგ.
სააკაშვილი თავის განცხადებაში ჰააგის ტრიბუნალსაც ახსენებს. ის ამბობს, რომ ივანიშვილის ხელისუფლება აქტიურობს გამოძიების ფარგლებში საქართველოს წარმომადგენლების დასასჯელად.
„ივანიშვილი და მისი მინისტრი წულუკიანი და მათი დამქაშები უკვე რამდენიმე წელიწადია, მასობრივად ლობირებენ ჰააგის საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოში, რომ ქართველი სამხედროები გასამართლდნენ ჩვენი თავდაცვითი ომის გამო, აგრესიისადმი წინააღმდეგობის გაწევის გამო“;
„ისინი ამას ამ წუთებშიც, როცა ამას ვლაპარაკობ, აგრძელებენ ამ ძალისხმევას თავისი ლობისტების და თავისი შიდა გამოძიების ორგანოების მეშვეობით“.
როგორც „საერთაშორისო სამართლიანობის“ ხელმძღვანელმა, ნიკა ჯეირანაშვილმა უთხრა რადიო თავისუფლებას, განსაკუთრებით „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლების მიერ გახმოვანებულმა ბრალდებებმა ჰააგის სასამართლოში ბოლო წლებში საკმაოდ დიდი დაბნეულობა გამოიწვია და გარკვეულწილად გამოძიების პროცესიც შეაფერხა.
„დაგვჭირდა, მათ შორის - პროკურორის ოფისისთვისაც, ახსნა-განმარტებების გაკეთება ქართულ პოლიტიკურ პროცესებთან დაკავშირებით, თუ რას ნიშნავს ეს ბრალდებები... ვუხსნიდით საზოგადოებასაც... თუნდაც, როცა ჰააგიდან ჩამოსული გამომძიებლები საქართველოში ატარებდნენ გამოკითხვის პროცესს, გარკვეულწილად შეფერხდა ეს პროცესი - გამოსაკითხი ადამიანები ვეღარ იგებდნენ, რა პროცესში მონაწილეობდნენ და ხომ არ გამოიწვევდა მათი ჩვენებები ქართველი სამხედროების დაპატიმრებას“, - უთხრა რადიო თავისუფლებას ნიკა ჯეირანაშვილმა.

August War: Who is tried by the ICC?
It has been the fourth year since the ICC has been trying to reveal the concrete individuals in relation to 2008 August War. The investigation concerns concrete individuals be it Russian, Georgian or Ossetian origin, who committed war crimes and crimes against humanity. This process is ongoing in the light of severe political confrontation. The government of Georgian Dream systematically blames National Movement in relation to 2008 events.
Do political battles influence the investigation ongoing in the ICC, at what stage is the process and who may be punished?
What is the process based on and how is it conducted?
The investigation process which concerns the alleged gravest crimes committed since July 1, 2008 till October 10 is completely confidential. The process is conducted by the Office of Prosecutor of ICC.
The investigation targets: genocide, crimes against humanity, war crimes and crime of aggression, for instance:
• Complete or partial destruction of ethnic, racial and religiou group, with preliminary intention;
• Large scale and systematic attack on peaceful population, rape, restriction of liberty, slavery, deportation and etc;
• Willful killing of civilians or military captives, intentional attack on hospitals, historic monuments and religious buildings;
• Invesion into the territory of another state by use of force, military occupation and annexation – blockade of port and coastline.
As a result of investigation by the International Criminal Court, anybody who was a decision-maker during the war and bears special responsibility for certain actions may be punished.
As the head of the non-governmental organization, Justice International tells radio Liberty, “Nobody has immunity in front of ICC” and Presidents, Ministers, members of Parliament, military personnel and journalists may be tried by the Court. However, nobody knows when this may happen.
• The head of Justice International which operates in the Hague and closely cooperations with International Criminal Court, talks about several possible scenarios in relation to ongoing investigation:
• The Court reveals concrete individuals and issues arrest warrants in order to arrest them;
• The Court already completed investigation, but does not reveal the results yet as it does not want to preliminarily inform the possible offenders (in order to detain them in convenient situation);
The Court ceases the case due to lack of evidence.
Considering the fact that Russia is not the signatory of the Rome Statute and therefore does not acknowledge the jurisdiction of the ICC, Nika Jeiranashvili talks about the danger that ultimately only Georgians and Ossetians or only Georgians may be punished, if the crimes are revealed.
“If we allow that only citizens of Georgia may be punished as a result of investigation, closing of case may not be totally bad option for us” – Nika Jeiranashvili tells radio Liberty.
However, despite Russia’s isolation from the Rome Statute, the ICC retains leverages for punishing individuals:
• “It is obvious that Russia will not transfer the offenders to ICC”;
• “In such case, it would be possible to detain the offender in the territory of any member state of the Rome Statute”;
• The signatories of the Rome Statute have obligation to pass the possible offenders detained in their territory to the ICC”.
Nika Jeiranashvili states that the ICC is not interested in “who started the War” and it concerns the alleged crimes committed during the war.
According to Jeiranashvili, the Court pays significant attention to the political processes ongoing in Georgia and the “accusations” made by the politicians in relation to the August War, although this does not belong to the legal framework of the Court directly.
ICC and August War in the internal politics of Georgia
On August 7, the opponents recalled the facebook status of Salome Zurabishvili published in 2014. The current President of Georgia wrote in 2014 that the former President provoked Russia:
“Saakashvili fired at Tskhinvali – on its own citizens and launched rockets… that caused predictable (and preliminarily announced) military reaction of Russia”.
Accusing Georgia for starting the war became one of the main burdens for Salome Zurabishvili, the candidate supported by the Georgian Dream during the 2018 Presidential Elections.
The statements made by her at different times and the content of the book written by her regarding the August War played against her. The media constantly asked her questions regardin the war. As a result of the alarm raised by the part of the voters, Zurabishvili said one day that “obviously Russia started the war”.
There was controversy regarding the content of the book written by Salome Zurabishvili. However, this book concerns International Court of Justice and not the International Criminal Court where the investigation is currently ongoing.
The high officials of the Georgian Dream, including the head of the party Bidzina Ivanishvili often blame the opponents regarding the August War.
Such accents were made on July 17, in Batumi, in the initial statements made after the so-called “Gavrilov Night”:
• “The National Movement brought in the Russian Army”;
• “If not the negligence of the National Movement, the Russian Army would not be able to come in Georgia in 2008”;
• “They did everything in order to make the occupation happen”;
• “We all from the Georgian Dreams use the term that 20% of Georgia is occupied…”
• “…But we must try our own”
- The Prime Minister Mamuka Bakhtadze dedicated his statements to accusing National Movement for the August War.
- The leader of the Parliamentary majority, Gia Volski dedicated facebook status to the same issue.
- In a text including 9 paragraphs published on August 6, Volski writes that “the regime of Saakashvili managed to intentionally disrupt the peace plan adopted by the partner countries”.
-The opposition critically responded to the statements made by the representatives of the government of Georgian Dream on August 7. Alongside the status of Gia Volski, special statement was made by the European Georgia. At a special briefing, the representative of this party, Giga Bokeria noted that Georgian government showed another shameful example in order to revenage against the political opponents.
- “They used this day not not to respect this memory and send unified message against our common enemy, but for immoral campaign of salnder against their political opponents inside the country, by directly using Russian propaganda with obvious lies and disgusting speculation” – stated Giga Bokeria.
The ex-President of Georgia, Mikheil Saakashvili considers the August War to be unprecedented heroism in the video address disseminated on August 7. He states that “Putin brought Ivanishvili in Georgia in 2012” in Georgia which was saved by the heroes in 2008 and this is “continuation of Putin’s War” against Georgia.
Saakashvili recalls the ICC in its address. He states that the government of Georgia is active in order to punish the representatives of Georgia within the frameworks of the investigation.
• “Ivanishvili and his Minister, Tsulukiani and their allies for years have been lobbying in the International Criminal Court to try Georgian military persons for the defensive war, for resisting the aggression”;
• “In these minutes, when I am talking about this, they are continuing their efforts using their lobbyists and internal investigation organs”.
• As the head of the Justice International told radio Liberty, the accusations made by the representatives of the Georgian Dream caused big confusion in the recent years in the ICC and in certain way it hampered the process of investigation.
“It became necessary to explain to the OTP regarding the Georgian political processes and what these accusations mean… We also explained to the public… When the investigators came from Hague and conducted interviews, this process was hampered in certain way – the interviewed individuals did not know which process they were participating in and whether their testimonies would have caused arrest of Georgian military personnel” – Nika Jeiranashvili stated to the radio Liberty.