მსხვერპლთა დახმარების გაძლიერება სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს სისტემაში
ბოლო წლებში სისხლის სამართლის საერთაშორისო სისტემას საფრთხე შეუქმნა ფინანსურმა, პოლიტიკურმა და ლოჯისტიკურმა შეზღუდვებმა. დაზარალებულებსა და მათ თემებზე სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს ხელშესახები ზეგავლენის უზრუნველსაყოფად დიდი სამუშაოა გასაწევი, რათა გაიზარდოს ცნობიერება და მხარდაჭერა დაზარალებულთა ნდობის ფონდისათვის, რომ მან ეფექტურად განახორციელოს თავისი მანდატი.
დაზარალებულები სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს სისტემაში
რომის სტატუტის სისტემა აძლიერებს ომისა და ადამიანურობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულებისა და გენოციდის შედეგად დაზარალებულებს, დამნაშავეთა პასუხისგებაში მიცემის გზით, რათა დაზარალებულებმა შეძლონ იმედით, ღირსებითა და პატივისცემით ცხოვრება. სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო არის პირველი საერთაშორისო სასამართლო, რომელიც დაზარალებულებს აძლევს სასამართლო პროცესებში მონაწილეობის უფლებას. დაზარალებულებს შეუძლიათ, თავიანთი ან სასამართლოს მიერ დანიშნული იურიდიული წარმომადგენლის მეშვეობით წარმოადგინონ თავიანთი შეხედულებები და წუხილები. რომის სტატუტი ასევე უფლებას აძლევს დაზარალებულებს, მოითხოვონ და მიიღონ რეპარაციები.
რეპარაციები არ წარმოადგენს მხოლოდ ფულად კომპენსაციას. რეპარაციები შესაძლოა, იყოს სხვადასხვა ფორმის. რეპარაციის ერთ-ერთი სახეა რეაბილიტაცია. რეაპარაციების შესახებ გადაწყვეტილებას იღებენ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მოსამართლეები. რეპარაციების დაკისრების შესახებ გადაწყვეტილების მიღების შემდეგ, მათი ადმინისტრირება ხდება დაზარალებულთა ნდობის ფონდის მიერ.
აღდგენითი მართლმსაჯულებისა და შერიგების ხელშეწყობით, ნდობის ფონდს წვლილი შეაქვს მდგრად და გრძელვადიან მშვიდობაში, ეხმარება რა დაზარალებულებს, დაუბრუნდნენ ღირსეულ ცხოვრებას და წვლილი შეიტანონ თავიანთ თემებში.
თუმცა, ბოლო წლებში აღნიშნული სისტემის აღდგენით მნიშვნელობას საფრთხეს უქმნის ფინანსური და პოლიტიკური შეზღუდვები. იმისათვის, რომ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს გადაწყვეტილებებს ჰქონდეს ხელშესახები ზეგავლენა დაზარალებულებსა და მათ თემებზე, დიდი სამუშაოა განსახორციელებელი ცნობიერების ამაღლებისა და ნდობის ფონდის მხარდაჭერის მიზნით.
2017 წლის შეფასება: დაზარალებულთა ნდობის ფონდი
ნდობის ფონდს, რომელიც დაფუძნებულია რომის სტატუტის საფუძველზე, აქვს ორი მისია:
1. განახორციელოს რეპარაციები, რომელთა დაკისრების შესახებ გადაწყვეტილებას იღებენ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მოსამართლეები;
2. უზრუნველყოს ზოგადი მხარდაჭერა, მათ შორის - ფიზიკური რეაბილიტაცია, მატერიალური მხარდაჭერა და ფსიქოლოგიური რეაბილიტაცია დაზარალებულთა და მათი თემებისათვის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს იურისდიქციის ფარგლებში.
2017 წლის მაისში გავრცელებულ საინფორმაციო ბიულეტენში, ნდობის ფონდი აღწერს მის უახლეს მიღწევებს, მათ შორის: როგორ ხორციელდება რეპარაციების დაკისრების შესახებ გადაწყვეტილებები; რა დაინახეს ნდობის ფონდის წევრებმა ადგილობრივ თემებში განხორციელებული ვიზიტებისას; რა შედეგია მიღწეული მიმდინარე მხარდაჭერის პროექტებით; როგორ მიიღწევა ცვლილებები ნდობის ფონდის დაფინანსებით.
სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მიერ რეპარაციების დაკისრების შესახებ მეორე გადაწყვეტილების ფონზე, ამ შემთხვევაში, ჟერმენ კატანგას საქმეში, საინფორმაციო ბიულეტენი განიხილავს, თუ ვინ მიიღებს სარგებელს და როდის შეიძლება ვიცოდეთ უფრო მეტი.
თუმცა, იმის გათვალისწინებით, რომ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო, დიდი ხანი არ არის, რაც არსებობს, ნდობის ფონდის აქტივობების უმრავლესობა, აქამდე, ძირითადად, მხარდაჭერის მანდატის ფარგლებში ხორციელდებოდა.
2017 წლის თებერვალში, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პრეზიდენტი, სილვია ფერნანდეს დე გურმენდი, ნდობის ფონდის თავმჯდომარე, მოტო ნოგუჩი, ნდობის ფონდის საბჭოს წევრი, მამა კოიტე დოუმბია და ნდობის ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი, პიტერ დე ბანი ეწვივნენ უგანდასა და კონგოს დემოკრატიულ რესპუბლიკას და მოინახულეს ნდობის ფონდის მიმდინარე პროექტები.
ათობით ათას დაზარალებულს გაეწია დახმარება ნდობის ფონდის პროგრამების მეშვეობით აღნიშნულ სიტუაციებში. დარჩენილი პროექტები, სავარაუდოდ, დასრულდება 2017 წლის ნოემბერში.
„ჩვენ არ უნდა მივცეთ დაზარალებულებს საშუალება, დარჩნენ წარსულში, ტანჯვის ხაფანგში მოქცეულები. არ უნდა ვაქციოთ ისინი მარცხის ნაწილად. დაზარალებულების გამძლეობა და მათი უნარი, დაძლიონ წარმოუდგენელი ზიანი, უნდა იყოს საფუძველი სამართლიანი და მშვიდობიანი საზოგადოებისათვის, რომელიც აგებული იქნება ურთიერთგაზიარებულ ნდობასა და მომავლის რწმენაზე“ - ამბობს მოტო ნოგუჩი, ნდობის ფონდის დირექტორთა საბჭოს თავმჯდომარე.
„აღნიშნულმა ვიზიტმა აჩვენა ნდობის ფონდის განსაკუთრებული რეპარაციული მნიშვნელობა დაზარალებულებსა და მათ თემებზე“ - ამბობს მამა კოიტე დუმბა, ნდობის ფონდის დირექტორთა საბჭოს წევრი.
„მე მინდოდა მომესმინა დაზარალებულთა შეხედულებები, რომლებმაც მიიღეს დახმარება ამ პროექტებით და გამომეხატა მხარდაჭერა მათ მიმართ, ისევე როგორც მხარდაჭერა ნდობის ფონდისა და მისი ადგილობრივი პარტნიორების მიმართ. მათ მიერ შესრულებული სამუშაო არის ფუნდამენტური სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს მისიისათვის“ - ამბობს მოსამართლე სილვია ფერნანდესი, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პრეზიდენტი.
2017 წლის 17 მაისს, ნდობის ფონდის დირექტორთა საბჭოს ყოველწლიური შეხვედრის გახნის დღეს, ნდობის ფონდმა გამოაცხადა დაზარალებულთა მხარდაჭერის ახალი პროგრამის დაწყების შესახებ 2018 წელს დაზარალებულებისათვის კოტ დ’ივუარში, 2010-2011 წლის პოსტსაარჩევნო კონფლიქტთან მიმართებით.
დაზარალებულთა დავიწყება: კენიის მაგალითი
თუმცა, გასაკეთებელი ჯერ კიდევ ბევრია. სამოქალაქო საზოგადოება დიდი ხანია, მოუწოდებს ნდობის ფონდს, გააძლიეროს აქტივობები და სახელმწიფოებს, გამოყონ თანხა იქ, სადაც პრობლემებია.
კენიაში, მაგალითად, ნდობის ფონდს არ განუხორციელებია ზოგადი მხარდაჭერის პროგრამები, უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული პრობლემების გამო. შედეგად, ბევრი დაზარალებული დახმარების გარეშე დარჩა. 2016 წელს, Human Rights Watch-ის ანგარიში - მე უბრალოდ ვზივარ და ველოდები, როდის მოვკვდები: რეპარაციები კენიის 2007-2008 წლის პოსტსაარჩევნო სექსუალურ ძალადობას გადარჩენილებისათვის - ხაზს უსვამს სექსუალური ძალადობისა და ადამიანის უფლებათა სხვა დარღვევების მიმდინარე ფიზიკურ, მენტალურ, სოციალურ და ეკონომიკურ ზეგავლენას ქალებზე, ახალგაზრდა ქალებზე, კაცებსა და ახალგაზრდა კაცებზე კენიაში პოსტსაარჩევნო ძალადობის დროს.
Human Rights Watch-მა მოუწოდა ნდობის ფონდს, გაეფართოვებინა მისი აქტივობები კენიაში, ასევე - ყველა იმ ქვეყანაში, სადაც სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ გახსნა გამოძიება.
კენიის საქმის კოლაფსის შემდეგ, აღარ არსებობს არც სასამართლოს მიერ რეპარაციების დაკისრების პერსპექტივა.
როგორც ყოველთვის, ფული პრობლემაა.
სასამართლოს მიერ დაკისრებული რეპარაციების გადახდა შეიძლება დაეკისროს მსჯავრდებულს, მისი ქონების საშუალებით. თუ მსჯავრდებულს არ აქვს ან აქვს მცირე ქონება, მაშინ ნდობის ფონდს შეუძლია, წვლილი შეიტანოს რეპარაციების გადახდაში.
თუმცა, ნდობის ფონდის მიერ ზოგადი მხარდაჭერის პროგრამების განხორციელება დამოკიდებულია სახელმწიფოების ნებაყოფლობით შენატანებზე, უპირველეს ყოვლისა, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს წევრი სახელმწიფოების მხრიდან. ნებაყოფლობითი შენატანები შესაძლებელია, ასევე, ორგანიზაციების მხრიდან.
ბოლო საინფორმაციო ბიულეტენში ჩვენ ვიგებთ, ვინ რა სახის კონტრიბუცია გააკეთა 2016 წელს და 2017 წლის პირველ ნახევარში. კერძოდ, ხაზგასმულია შვედეთის მთავრობა და მისი მხარდაჭერა ნდობის ფონდისადმი, როგორც მნიშვნელოვანი იარაღი კონფლიქტის პრევენციის კუთხით.
„შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტო ამაყია, მხარი დაუჭიროს მშვიდობის მშენებლობისა და შერიგების პროექტებს, როგორიც არის ნდობის ფონდის მიერ განხორციელებული პროექტები. ეს არის მნიშვნელოვანი შემავსებელი კომპონენტი შვედეთის ვალდებულების შესრულებისათვის, რომის სტატუტის განხორციელების კუთხით“, - აცხადებს შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტო.
უფრო მეტი სახელმწიფო უნდა მიჰყვეს შვედეთის მაგალითს. სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს საერთაშორისო კოალიციამ ხაზი გაუსვა ამ საკითხს ნდობის ფონდის დირექტორთა საბჭოს ყოველწლიურ შეკრებაზე 2017 წლის მაისში.
გენდერული სამართლიანობა დაზარალებულთა რეპარაციების მეშვეობით
ქალთა სტატუსის შესახებ კომისიის ფარგლებში, 2017 წლის მარტში, ნიუ იორკში, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს საერთაშორისო კოალიციამ ორგანიზება გაუწია შეხვედრას, რათა ხელი შეეწყო ნდობის ფონდის, როგორც აღდგენითი მართლმსაჯულების მექანიზმის მუშაობის შესახებ ცნობიერების ამაღლებისათვის. კერძოდ, შეხვედრის მიზანს წარმოადგენდა ცნობიერების ამაღლება საერთაშორისო სამართლის საკითხებთან დაკავშირებით ნაკლებად ჩართული ქალთა ჯგუფებისათვის, ნეთვერქინგისა და ინფორმაციის გაცვლის შესაძლებლობების შეთავაზებით სხვა ქალთა ჯგუფებთან ერთად.
ნდობის ფონდის საბჭოს წევრმა, მამა კოიტე დუმბიამ, რომელიც არის ასევე მალის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს ეროვნული კოალიციის პრეზიდენტი, დამსწრე საზოგადოებას გაუზიარა შთაბეჭდილებები უგანდასა და კონგოს დემოკრატიულ რესპუბლიკაში ნდობის ფონდის პროგრამებთან დაკავშირებით: „ვიზიტების შემდეგ ჩემი პირადი შთაბეჭდილება  არის ის, რომ ნდობის ფონდის ინტერვენცია მისი მხარდაჭერის მანდატის მეშვეობით, სასიცოცხლო მნიშვნელობისაა მოწყვლადი ჯგუფების უმრავლესობისათვის, მათ შორის - ბავშვებისა და ქალებისათვის და ის უნდა გაგრძელდეს ჩვენი დამფინანსებლების მხარდაჭერით“.
„ცნობიერების ამაღლება ნდობის ფონდის მანდატისა და აქტივობების შესახებ ქალთა სტატუსის შესახებ კომისიის 61-ე სესიაზე იყო უნიკალური შესაძლებლობა,  შეგვეხსენებინა ჩართული მხარეებისათვის, რომ გენდერული თანასწორობა და ქალთა ეკონომიკური გაძლიერება მჭიდროდ არის დაკავშირებულ გენდერულ სამართლიანობასთან. ეკონომიკური გაძლიერება არის აუცილებელი პირობა გენდერული თანასწორობისათვის. თუმცა, ქალთა უფლებების სრული რეალიზაცია შესაძლოა, მიღწეული იყოს მხოლოდ მაშინ, თუ ქალებს ექნებათ ხელმისაწვდომობა მართლმსაჯულებაზე და დასრულდება დაუსჯელობა სექსუალური და გენდერის ნიშნით ძალადობაზე“, - ამბობს ჯელენა პია-კომელია, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს საერთაშორისო კოალიციის აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე.

Improving victim assistance in the ICC system
Recent years have seen the unique ICC system of restorative justice undermined by financial, political and logistical constraints. To ensure that ICC judgements have a tangible impact for victims and communities affected by atrocities much work lies ahead in raising awareness of and support for the Trust Fund for Victims so it can deliver on its mandate.
Victims in the ICC system
The Rome Statute empowers victims of war crimes, crimes against humanity and genocide to hold their persecutors to account and live with hope, dignity and respect. The ICC is the first international court to give victims the right to participate in trial proceedings. Victims can — through a Court- or self-appointed legal representative — present their views and concerns. The Rome Statute also establishes victims’ rights to seek and receive reparations.
Reparations are not limited to monetary compensation. They can come in many forms, including rehabilitation. Reparations are decided by the Court’s judges and — when ordered by the judges — administered by the Trust Fund for Victims (TVF).
By assisting victims to return to a dignified and contributory life within their communities, the TFV contributes to realizing sustainable and long-lasting peace by promoting restorative justice and reconciliation.
Recent years, however, have seen the system’s restorative emphasis undermined by financial and political constraints. To ensure that ICC judgements have a tangible impact for victims and communities affected by ICC crimes, much work lies ahead in raising awareness of and support for the Trust Fund.
Taking stock 2017: Trust Fund for Victims
Established under the Rome Statute, the Trust Fund for Victims (TFV) has two missions:
1. To implement reparations when ordered by the Court’s judges; and
2. To provide general assistance, including physical rehabilitation, material support, and/or psychological rehabilitation to communities and victims of crimes under ICC jurisdiction.
In its May 2017 newsletter, the TFV outlines its most recent achievements, including: how implementing reparations orders has fared; what TFV board members saw on field visits; what ongoing general assistance projects have accomplished; and how funding the TFV can make – and is already making – all the difference.
Coming on the heels of the Court’s second reparations order, this time for victims of Germain Katanga, the newsletter unpacks who will stand to benefit and when we can expect to know more.
But given the Court’s young age, the general assistance mandate is where most TFV activities to date have been concentrated.
In February 2017,  ICC President Silvia Fernández de Gurmendi, TFV Chair Motoo Noguchi, TFV Board Member Mama Koite Doumbia, and TFV Executive Director Pieter de Baan visited ongoing TFV projects in Uganda and the DRC.
Tens of thousands of victims have already benefitted from TFV programs in these situations. The remaining projects are reportedly to wind-down by November 2017.
“We must not let victims remain in the past, trapped in suffering. Make them part of the future. The resilience of victims and their ability to overcome unimaginable harm should be the foundation for a just and peaceful society, built on shared trust and confidence in the future."  Motoo Noguchi, Chairman, TFV Board of Directors
“The visit shows the Trust Fund’s unique imprint and track record of delivering reparative value to victims and their communities.”  Mama Koité Doumbia, TFV Board of Directors
"I wanted to hear the views of victims that have benefitted from these projects and to express my support for them as well as my support for the Trust Fund and its local partners. Their work is fundamental for the mission of the ICC.” Judge Silvia Fernández, ICC President.
On 17 May 2017, the opening day of its annual Board of Directors meeting, the TFV announced the launch in 2018 of a new assitance programme for victims of Côte d’Ivoire’s 2010-11 post-electoral conflict.
Victims missing out: The Kenyan example
It is far from plain sailing for the TFV. Civil society has been long been calling on the TFV to ramp up its activities, and for states to put their money where their mouths are.
In Kenya for example, the Trust Fund has not conducted general assistance due to its assessment of security concerns, leaving many victims unassisted. An April 2016, Human Rights Watch report, I Just Sit and Wait to Die: Reparations for Survivors of Kenya’s 2007-2008 Post-Election Sexual Violence, highlights the ongoing physical, mental, social, and economic impact of sexual violence together with other human rights abuses committed against women and girls and men and boys during Kenya's 2011-12 post-election violence.
HRW called on the Trust Fund to extend its activities to Kenya, along with all countries where the ICC has opened investigations.
With the collapse of the Kenya cases, there is presently no prospect that victims will be eligible for ICC-ordered reparations.
As always, money is a problem.
Court-ordered reparations can come from the convicted person’s assets. When the convicted person has little or no assets, the Trust Fund can also contribute to reparations to victims.
However, The Trust Fund’s ability to provide general assistance is dependent on voluntary contributions, primarily from ICC member states, as well as some non-state entities.
In the latest newsletter, we learn who contributed what in 2016 as well as the first part of 2017. Specifically highlighted is the Swedish government and its support for the TFV as a tool in conflict prevention.
“Sida is proud to support peace-building and reconciliation projects, such as those of the TFV. This is an important complement to the Swedish commitment to the implementation of the Rome Statute.” Swedish International Development Cooperation Agency.
More governments should follow Sweden's lead. The Coalition for the the ICC stressed as much, among many other topics, at the TFV Board of Directors during its annual meeting in May 2017.
Gender justice through victims' reparations
At the margins of the Commission for the Status of Women (CSW) in New York in March 2017,  the Coalition organized a side event to raise awareness on the work of the TFV as a mechanism for reparative justice. The side-event specifically sought to raise awareness on issues of international justice among less-involved women’s groups, offering opportunities to network and exchange information with other women’s groups.
TFV Board member Mama Koité Doumbia, who is also President of the Malian National Coalition for the ICC, gave an account of her visits to Uganda and the DRC to visit Trust Fund programs.
“My personal assessment from this visit is that the intervention of the Trust Fund through its assistance mandate has been of vital importance to the most vulnerable victims, including children and women, and that it must be continued with the support of our funding partners.” Mama Koité Doumbia, TFV Board of Directors
“Raising awareness on the mandate and activities of the Trust Fund for Victims during the 61st session of the CSW offered a unique opportunity to remind stakeholders that gender equality and economic empowerment of women go hand in hand with gender justice. Economic empowerment is indeed a prerequisite for gender equality but the full realization of women’s rights will only be achieved with women having access to justice and by ending impunity for sexual and gender-based violence.” Jelena Pia-Comella, Deputy Executive Director, Coalition for the ICC.