რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის ომის მოვლენების გამოძიებაზე ნეტგაზეთი ფონდ „ღია საზოგადოება – საქართველოს“ თანამშრომელს, იურისტ გიორგი ჩიტიძეს ესაუბრა.
– გამომდინარე იქიდან, რომ რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის ომის საკითხი შემხებლობაშია ჰააგის ორ სასამართლოსთან, თავდაპირველად განვმარტოთ, რა განსხვავებაა გაეროს მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლოსა (ICJ) და სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოში (ICC) განვითარებულ პროცესებს შორის. დავიწყოთ ICJ-ით, რომელმაც რუსეთის წინააღმდეგ საქართველოს სარჩელი წარმოებაში არ მიიღო. ვისი პასუხისმგებლობაა ეს იმიტომ, რომ მოქმედი და ყოფილი ხელისუფლების მხრიდან ურთიერთბრალდებები გვესმის?
– გაეროს მართლმსაჯულების სასამართლო (ICJ) 1945 წელს გაერო-ს წესდებით დაარსდა. სასამართლო, ძირითადად, სახელმწიფოთაშორის დავებს განიხილავს, რომლებიც საერთაშორისო სამართლის ნორმების დარღვევას ეხება. სასამართლოს იურისდიქცია აქვს სამი ტიპის საქმეზე:
მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლოს გადაწყვეტილებები შესასრულებლად სავალდებულოა და მის აღსრულებაზე პასუხისმგებელი გაეროს უშიშროების საბჭოა.
საქართველომ რუსეთის წინააღმდეგ მართლმსაჯულების სასამართლოში სარჩელი 2008 წლის 12 აგვისტოს შეიტანა. სარჩელში საქართველო მიუთითებდა, რომ რუსეთმა რასობრივი დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ (CERD) 1965 წლის საერთაშორისო კონვენციით აღებული ვალდებულებები 1990 წლიდან 2008 წლის აგვისტომდე პერიოდში სამ სხვადასხვა დროს დაარღვია, როდესაც მან აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში ინტერვენციები განახორციელა. სარჩელში საქართველო დეტალურად აღწერდა რუსეთის როლს ქართულ კონფლიქტებში 1990 წლიდან და ადასტურებდა, რომ რუსეთი ამ რეგიონებში ქართველების წინააღმდეგ ეთნიკური წმენდის მიზანმიმართულ პოლიტიკას, მისივე აგენტების, მის კონტროლქვეშ მყოფი სეპარატისტების მეშვეობით ახორციელებდა და ამ ქმედებების შეწყვეტის დავალდებულებას ითხოვდა.
სასამართლომ 2011 წლის პირველ აპრილს დაადგინა, რომ მას არ შეეძლო ემსჯელა სარჩელის შინაარსობრივ ნაწილზე, ვინაიდან საქართველომ არ ამოწურა CERD-ის კონვენციით გათვალისწინებული მექანიზმი. კერძოდ, კონვენციის 22-ე მუხლის თანახმად, საერთაშორისო სასამართლო მხოლოდ იმ დავას განიხილავს „რომლის მოგვარება მოლაპარაკების გზითა და სხვა პროცედურებით შეუძლებელია.“ სასამართლომ გაიზიარა რუსეთის ფედერაციის არგუმენტი, რომ საქართველოს აღნიშნულ კონფლიქტთან დაკავშირებით რუსეთთან მოლაპარაკების გზით დავის მოგვარება არ უცდია. ამის შემდეგ, საქართველოს უნდა ამოეწურა შესაბამისი პროცედურა და მხოლოდ ამის შემდეგ შეეძლო, საქმე სასამართლოში დაებრუნებინა.
შესაბამისად, საქართველო დავას ვერ წააგებდა, რადგან სასამართლოს საქმის შინაარსობრივი განხილვა არ დაუწყია.
– საქართველოს ხელისუფლებას ოფიციალურად გაცხადებული აქვს, რომ მართლმსაჯულების საერთაშორისო სასამართლოში, რომელიც სახელმწიფოებს შორის დავებს განიხილავს, „საქმის შებრუნებას“ სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილების შემდეგ შეეცდება, წარადგენს რა მას, როგორც ახალ გარემოებას. რამდენად სწორია ეს სტრატეგია?
– როგორც აღვნიშნეთ, გაეროს მართლმსაჯულების სასამართლომ ნათლად მიუთითა, რომ საქართველოს აღნიშნულ კონფლიქტთან დაკავშირებით რუსეთთან მოლაპარაკების გზით დავის მოგვარება არ უცდია. შესაბამისად, საქართველომ უნდა დაუმტკიცოს სასამართლოს, რომ დავის მოგვარების მოლაპარაკების მცდელობის მიუხედავად, ამას შედეგი არ გამოიღო. სწორედ ამის მერე, შესაძლოა, დავა „შებრუნდეს“ ICJ-ში და, ამასთან, სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილება პირდაპირ კავშირში არაა. არ გამოვრიცხავ, რომ სტრასბურგის სასამართლოს მიერ საქართველოს სასარგებლოდ გამოტანილი გადაწყვეტილებამ ამ პროცესს ხელი შეუწყოს, მაგრამ ამგვარი პირდაპირი კორელაცია არ არსებობს.
ამასთანავე, რაც უფრო მეტი დროს გადის და საქართველო არ ცდილობს ამ მექანიზმის (მოლაპარაკების მეშვეობით დავის მოგვარება) გამოყენებას, უფრო რთული იქნება საქმის განახლება. საქმის განახლებისთვის აუცილებელია ახალაღმოჩენილი ფაქტი და შესაძლოა, ასეთ ფაქტად მიჩნეულ იქნას იმის დამტკიცება საქართველოს მხრიდან, რომ მოლაპარაკებებს აზრი არ აქვს. თუმცა, ამის დამტკიცებაც რომ მოხდეს, სასამართლო საქმეს არ განაახლებს, თუ გადაწყვეტილების მიღებიდან გასულია 10 წელი. ჩვენ შემთხვევაში, ეს თარიღი არის 2021 წლის 1 აპრილი.
– რაც შეეხება ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს… როგორც ცნობილია, ჰააგის პროკურორმა ფატუ ბენსუდამ გამოძიება სამი წლის წინ, მას შემდეგ დაიწყო, რაც ბენსუდასვე განმარტებით, საქართველოდან მიიღო წერილი ადგილობრივ დონეზე გამოძიების შეჩერების შესახებ. იყო თუ არა საქართველოს ინტერესებში პროცესის ICC-ში გადატანა?
– აღსანიშნავია, რომ რომის სტატუტის მიხედვით, მოქმედებს ე.წ. კომპლემენტარობის პრინციპი, რაც გულისხმობს იმას, რომ საქმეს ჯერ იძიებს სახელმწიფო და ამ გამოძიებაში სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო არ ერთვება. იმავდროულად, სასამართლო რეგულარულად იღებს ინფორმაციას წევრი ქვეყნის მიერ გამოძიების ჩატარების თაობაზე. საქართველოს სახელმწიფო იძიებდა 2008 წლის ომის საქმეს მანამდე, სანამ იუსტიციის სამინისტრომ წერილით არ მიმართა სასამართლოს პროკურატურის ოფისს, რომ გამოძიება ჩიხში შევიდა. კერძოდ, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორის, ქალბატონი ბენსუდას სასამართლოსადმი მიმართვაში (სწორედ ამ მიმართვით საფუძველზე დაიწყო გამოძიება 2016 წელს) ვკითხულობთ:
“აქამდე, შთაბეჭდილება იქმნებოდა, რომ გამოძიების პროცესში იყო პროგრესი. თუმცა, 2015 წელს ეროვნული გამოძიება ჩიხში შევიდა, ვინაიდან საქართველოს მთავრობამ დაუდასტურა პროკურატურის ოფისს, რომ სისხლის სამართლის პროცესი, რომელიც შეეხებოდა სამხრეთ ოსეთიდან ეთნიკური ქართველების იძულებითი გადაადგილების საკითხს, განუსაზღვრელი ვადით შეჩერდა. ანალოგიური სიტუაციაა ქართველი სამშვიდობოების წინააღმდეგ თავდასხმის საკითხების გამოძიებასთან დაკავშირებით. მეორე მხრივ, რუსი სამშვიდობოების მიმართ განხორციელებულ თავდასხმასთან დაკავშირებით, რუსეთის ფედერაციის მხრიდან წარმოებული გამოძიება გრძელდება, საკითხი, რომლის მსვლელობასაც პროკურორი დააკვირდება, თუ სასამართლო თანხმობას გასცემს გამოძიების დაწყებაზე”.
გარდა ამისა, პროკურორი ამავე მიმართვაში მიუთითებს, რომ იუსტიციის სამინისტროს მიერ 2015 წლის 17 მარტის წერილში აღნიშნულია, რომ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები სამშვიდობო მოსახლეობის მიმართ დღემდე ხორციელდება ძალადობის ფაქტები, შესაბამისად, 2008 წლის ომის ფაქტების გამოძიების განახლებამ, შესაძლოა, გამოიწვიოს ოკუპირებული ძალების მხრიდან აგრესია და უკანონო მოქმედებების განხორციელება, ისევე, როგორც შეტაკებები კონკრეტული ჯგუფების მხრიდან, რომლებიც შემჩნეულნი არიან კონფლიქტურ ზონებში ძალადობის განხორციელებაში.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, როგორც ჩანს, საქართველოს სახელმწიფომ უარი თქვა კომპლემენტარობის პრინციპის გამოყენებაზე სწორედ დასახელებული მიზეზების გამო. თუმცა, მინისტრის წერილის სრული ვერსია საჯაროდ ხელმისაწვდომი არ არის.
– რამდენიმე დღეა, სკანდალი არ წყდება იუსტიციის მინისტრის განცხადების ირგვლივ, რომ ჰააგაში “საქართველოს სახელმწიფო ვერ იქნება მხარე ან რამეში დადანაშაულებული, არამედ აქ შეიძლება, მხოლოდ ინდივიდუალური პასუხისმგებლობა დადგეს.” თქვენი შეფასებით, ამ განცხადებას აქვს რაიმე პოლიტიკური სარჩული თუ მხოლოდ ჰააგის სისხლის სამართლის სასამართლოს მუშაობის პრინციპს ხსნის?
– ფორმალური თვალსაზრისით, სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოში მართლაც არ მიმდინარეობს სახელმწიფოებს შორის დავა. თუმცა, იმ შემთხვევაში, თუ სასამართლო ბრალს წაუყენებს ქართველ სამხედროებს, პოლიტიკოსებს ან სხვა პირებს, რომლებიც ომის პერიოდში საკვანძო გადაწყვეტილებებს იღებდნენ, ამ შედეგის პოლიტიკური ფასი, შესაძლოა, ძალიან მძიმე იყოს. კერძოდ, მოვლენების ასეთმა განვითარებამ შესაძლოა, ძალიან ნეგატიური გავლენა მოახდინოს არაღიარების პოლიტიკაზე, დეოკუპაციის პროცესზე და სხვა. გარდა ამისა, ძალიან მძიმე სანახავი იქნება, რომ ქართველი ბრალდებულების წინააღმდეგ შესაძლოა, გამოყენებული იყოს ქართველი პოლიტიკოსებისვე განცხადებები ომის დაწყების, კონკრეტული ომის დანაშაულების ჩადენის და სხვა საკითხების გარშემო. ამგვარი განცხადებები, განსაკუთრებით, გაკეთებული უმაღლესი პოლიტიკური თანამდებობის პირების მხრიდან, საერთაშორისო სამართალში შესაძლოა, მტკიცებულად იქნას გამოყენებული.
მნიშვნელოვანია გავიაზროთ და საზოგადოებას ავუხსნათ, რა პროცესი მიმდინარეობს ჰააგაში, რა რისკები ახლავს ამ პროცესს და რა საზიანო შედეგები შეიძლება მოჰყვეს მას. შესაბამისად, საარჩევნო მიზნებისთვის ამ თემის გამოყენება არჩევნებში მონაწილე ნებისმიერი ძალის მხრიდან, მით უფრო სპეკულაციები და ცრუ თუ გადაუმოწმებელი ინფორმაციის გავრცელება, არის დაუშვებელი.
– რა შედეგების მომტანი შეიძლება გახდეს საქართველოსთვის ჰააგის სასამართლოს გამოძიება? რამდენად მაღალია ალბათობა იმისა, რომ ჰააგის პროკურატურამ დაკავების ორდერები გასცეს საქართველოს შეიარაღებული ძალების და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის შეიარაღებული ფორმირებების რიგ წარმომადგენლებზე და არა რუსეთის მოქალაქეებზე? ან გასცეს დაკავების ორდერები, მაგრამ ვერ აღასრულოს რუსეთის შემთხვევაში, რადგან ქვეყანა არ არის რომის სტატუტის წევრი?
– პირველ რიგში, უნდა განვმარტოთ რას ნიშნავს დაკავების ორდერი. დაკავების ორდერის მიზანია, პირი ფიზიკურად წარადგინოს სასამართლოს წინაშე, რადგან პროკურორი ფიქრობს, რომ ამ პირის მიმართ არსებობს დასაბუთებული ვარაუდი, რომ მან ჩაიდინა რომის სტატუტით გათვალისწინებული რომელიმე დანაშაული (იგულისხმება შემდეგი დანაშუალები: გენოციდი, კაცობრიობის მიმართ ჩადენილი დანაშაულები, ომის დანაშალები ან/და აგრესია). პირის ფიზიკურად სასამართლოსადმი წარდგენის გარეშე, საქმის არსებითი განხილვა ვერ გაიმართება.
შესაბამისად, თუ დაკავების ორდერი გამოიცა ყველა მხარის (რუსეთის ფედერაციის, ე.წ. სამხრეთ ოსეთის სეპარატისტული ძალების, საქართველოს) წარმომადგენლის მიმართ, დიდი ალბათობაა, რომ რუსეთმა ბრალდებული პირი სასამართლოს არ გადასცეს, რაც ნიშნავს იმას, რომ ამ პირის მიმართ პროცესები ვერ გაიმართება. თავისთავად, ასევე ნაკლებია იმის ალბათობა, რომ სეპარატისტული ძალების ლიდერებს რუსეთი ჰააგას გადასცემს მაშინ, როდესაც, საქართველოს ამგვარი ვალდებულება ნაკისრი აქვს სწორედ რომის სტატუტით.
აღსანიშნავია ისიც, რომ დაკავების ორდერი შეიძლება იყოს ღია ანუ საჯარო და დახურული. დახურული ორდერი გულისხმობს ისეთ შემთხვევას, როდესაც როგორც თავად ბრალდებულმა, ასევე, მესამე პირებმა არ იციან, რომ პირი დასაკავებელია. ვინაიდან რომის სტატუტის ყველა წევრი ქვეყანა (სულ 123 სახელმწიფო) ვალდებულია აღასრულოს გადაწყვეტილება და დააკავოს თავის ტერიტორიაზე მყოფი ბრალდებული, შესაძლოა, ეს იყოს გზა რუსეთის და სეპარატისტული ძალების წარმომადგენელთა სასამართლოში წარსადგენად.
მეორე მხრივ, თუ ეს ადამიანები არ გადაკვეთენ საკუთარი ქვეყნის ან/და ოკუპირებული ტერიტორიის საზღვრებს, ეს მექანიზმი არაეფექტური იქნება. ასევე, სასამართლოს პრაქტიკაში იყო შემთხვევები, როდესაც წევრმა ქვეყანამ (მათ შორის, მესამე ქვეყანამ) არ გადასცა ბრალდებული სასამართლოს და დაარღვია დასახელებული საერთაშორისო ვალდებულება.
შესაბამისად, აღსრულებასთან მიმართებით, საქართველო აშკარად უთანასწორო მდგომარეობაშია.
დაბოლოს, სასამართლო ვალდებული არაა ერთდროულად, ყველა მხარის მიმართ გამოსცეს დაკავების ორდერები. სასამართლოსთვის მნიშვნელოვანია, ჰქონდეს შესაბამისი მტკიცებულებები, რაც საკმარისია პირის დასაკავებლად, მიუხედავად იმისა, რომ სხვა პირების მიმართ გამოძიება შეიძლება გაგრძელდეს. ამიტომ, ჰიპოთეტურად, შეიძლება მხოლოდ ქართველები დააკავონ. აღნიშნული რისკი უფრო რეალურია იმის გათვალისწინებით, რომ რუსეთის ფედერაცია და სეპარატისტული ძალები არ თანამშრომლობენ სასამართლოსთან, ხოლო მათ მიერ მიწოდებული მტკიცებულებების გადამოწმებას სასამართლო ამ დრომდე ვერ ახერხებს. ისევე როგორც, სასამართლო ვერ ატარებს საგამოძიებო მოქმედებებს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ან/და რუსეთის ფედერაციაში.
– ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, თქვენი შეფასებით, კომპლემენტარობის პრინციპზე უარის თქმა სწორი გადაწყვეტილება იყო?
– თავად სასამართლო ახალისებს ქვეყნებს, უარი არ თქვან ამ პრინციპზე და მაქსიმალურად გამოიყენონ. ასე რომ, სახელმწიფოები ცდილობენ და უნდა ეცადონ, რაც შეუძლიათ ყველაფერი გააკეთონ, რომ ეს პრინციპი დაცული იყოს. რაც შეეხება საქართველოს სიტუაციის გამოძიებას, კარგად უნდა გავიაზროთ, რომ ეს არის პირველი საქმე, რომელიც შეეხება საერთაშორისო კონფლიქტს, რომელშიც ჩართულია რომის სტატუტის არაწევრი და გაეროს უშიშროების საბჭოს მუდმივმოქმედი წევრი სახელმწიფო. შესაბამისად, საქართველოს სახელმწიფო ინტერესი უნდა იყოს, რომ დაისაჯონ ის ადამიანები, ვინც რუსეთის და სამხრეთ ოსეთის სეპარატისტული ძალების ინტერესებს ატარებდნენ და ჩაიდინეს ისეთი უმძიმესი დანაშაულები, როგორიცაა: ქართველთა ეთნიკური წმენდა, მკვლელობები, წამება და გაუპატიურება, ქონების განადგურება. ამისთვის კი, საქართველოს უნდა ჰყავდეს მუდმივი წარმომადგენელი სასამართლოში და ჩართული იყოს სასამართლოს ყოველდღიურ საქმიანობაში სხვადასხვა კომიტეტსა თუ სამუშაო ჯგუფში მონაწილეობის მეშვეობით და საკუთარი ინტერესების გატარებით.

As the case of the August 2008 Russian-Georgian War is associated with the two courts located in the Hague, initially we should clarify the difference between the proceedings in the International Court of Justice (ICJ) and the International Criminal Court. Let us start with the ICJ, which did not accept the Georgia’s appeal against Russia. Who is responsible for that, as we permanently hear the accusations of the previous and current governments against each other?
The UN International Court of Justice (ICJ) was established based on the UN Resolution in 1945. The Court mostly considers the inter-state conflicts, where the international law was allegedly violated. The ICJ has jurisdiction over three types of cases:
Enforcement of the ICJ decisions is obligatory and the UN Security Council is responsible for their enforcement.
Georgia submitted the application against Russia to the International Court of Justice on August 12, 2008. In its application Georgia alleged that Russia had violated the obligations taken under the 1965 International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination three times in the period of 1990 and 2008, when it invaded Abkhazia and South Ossetia. In its application, Georgia described the role of Russia in Georgian conflicts starting from 1990 and alleged that Russia conducted purposeful policy of ethnic cleansing against ethnic Georgians in these regions through its agents and separatists and requested the Court to put an end to these actions.
On April 1, 2011, the ICJ ruled that it could not consider the content of the lawsuit because Georgia had not exhausted the CERD mechanism. Namely, in accordance to the Article 22 of the Convention, the Court considers only those disputes, “which is not settled by negotiation or by the procedures expressly provided for in this Convention.” The Court shared the argument of the Russian Federation claiming that Georgia had not attempted to settle the dispute with them through negotiations. Afterwards, Georgia had to exhaust all respective procedures before re-submitting the application to the ICJ.
Consequently, Georgia could not lose the case as the Court did not start substantial consideration of the application.
- The Government of Georgia has officially declared that they will try to re-submit the appeal to the ICJ, which considers disputes between the states, only after the Strasbourg Court delivers its ruling and it will be a newly discovered circumstance for the ICJ. How correct is this strategy?
- As it was mentioned, the UN International Court of Justice clearly noted that Georgia had not tried to resolve the conflict with Russia through negotiations. Consequently, Georgia shall prove in front of the ICJ that regardless the negotiations, there were no results. Afterwards, the dispute may be resumed in the ICJ and at the same time it is not directly connected with the Strasbourg Court. I do not exclude that positive ruling of the Strasbourg Court may support Georgia but there is no similar direct correlation [between these courts].
At the same time, the more time passes and Georgia avoids using the negotiation mechanism, it will make it more difficult to resume the dispute. In order to resume the dispute, newly discovered circumstance is necessary and Georgia may need to prove that there is no sense of negotiations. However, even if it is proved, the ICJ will not resume examination of the case 10 years after its first decision. In our case, the deadline is April 1, 2021.
- As for the International Criminal Court of The Hague … reportedly, Prosecutor Fatou Bensouda commenced investigation three years ago, when, as she clarified, she received a letter from Georgia about suspended domestic investigation. Was Georgia interested to move the process in the ICC?
- It is noteworthy that according to the Rome Statute, so-called principle of complementarity is in action, which aims that the case is initially investigated by the State and the ICC does not interfere in it. Simultaneously, the ICC regularly receives information about the ongoing domestic investigation from the member state. The State of Georgia was investigating the case of 2008 August War before the Ministry of Justice addressed the OTP with a letter and informed it that the investigation was facing deadlock. Namely, the appeal of Prosecutor Bensouda to the Court (which became basis of the commencement of the investigation) reads:
“Until recently, the competent national authorities of both Georgia and Russia were engaged in conducting investigations against those who appeared to be most responsible for some of the identified crimes. These investigative measures, despite some attendant challenges and delays, appeared to be progressing. However, in March of last year, relevant national proceedings in Georgia were indefinitely suspended. The Office continues to monitor relevant proceedings in Russia, which, according to the Office's information, are still on-going.”
Besides that, the prosecutor mentioned in her statement that the Ministry of Justice wrote the ICC in their March 17, 2015 letter that peaceful civilians living in the occupied territories are still subjects of violence. Consequently, resumed investigation of the 2008 August War may cause additional aggression and illegal activities from the side of the occupation forces as well as clashes between concrete groups, who have committed violent acts in the conflict zones previously too.
Considering the abovementioned facts, apparently, the State of Georgia refused to enjoy the principle of complementarity because of the abovementioned reasons. However, the full version of the Minister’s letter to the OTP is not publicly available.
- For several days already, there has been scandal over the statement of the Minister of Justice, who stated that in The Hague Court “the State of Georgia will not be found guilty in any war crimes but only Georgian individuals will be held responsible.” What do you think, does this statement have any political grounds or only clarifies the principle of the work of the ICC?
- Formally, the International Criminal Court really does not investigate the inter-state conflicts. However, if the Court brings charges against the Georgian soldiers, politicians or other individuals, who made key decisions during the military operations, the political consequences of the ruling may be very grave. Namely, similar developments may negatively impact the non-recognition policy, de-occupation process and more. Besides that, it will be very painful to see that the statements of the Georgian politicians about the launch of the war, concrete war crimes and others may be used against the Georgian defendants. Similar statements, particularly when they are made by senior political officials, may be used as evidence in the international law.
It is essential to acknowledge and clarify to the society what proceedings are going on in the Hague, what are the potential risks and potential negative outcomes of these proceedings. Consequently, it is inadmissible to use this topic by any party participating in the elections for their election goals, particularly speculations and dissemination of false or unverified information.
- What can be impact of the investigation by The Hague Court in Georgia? How high is the probability that the OTP will issue arrest warrants against some representatives of the Georgian Armed Forces and so-called South Ossetia’s armed formations instead of the Russian citizens? Or, the Court will issue arrest warrants but will not be able to enforce them in case of Russia because the country is not the member of the Rome Statute?
- First of all, we should clarify the essence of the arrest warrant. The purpose of the arrest warrant is to bring concrete individual in front of the court because the prosecutor believes there is well-grounded doubt against the individual that he committed any crime under jurisdiction of the Rome Statute (they are: genocide, crimes against humanity, war crimes or/and aggression). Without bringing the individual in front of the court, the Court will not be able to conduct substantial hearings.
Consequently, if arrest warrants are issued against the representatives of all conflict sides (Russian Federation, separatists forces of the so-called South Ossetia and Georgia), there is high probability that Russia will not hand over its defendants to the Court that means no proceedings will be held against them. So, it is less likely that Russia will hand the leaders of the separatist forces to The Hague Court, while Georgia has taken similar obligation under the Rome Statute.
It is noteworthy that the arrest warrant may be open or public and closed. The closed arrest warrant means when both the defendant and third individuals are not aware that the person shall be arrested. As all member states of the Rome Statute (123 states) are authorized to enforce the decision and arrest the defendant when he/she is in its territory, it may be a way to bring the representatives of Russia and separatists forces to the Court.
On the other hand, if these individuals will never cross the borders of their country and/or occupied territories, the mechanism will be ineffective. At the same time, there were cases in practice of the Court, when the member states (including the third parties) did not hand over the defendants to the Court and thus violated the international obligations.
Consequently, in relation with the enforcement of the rulings, Georgia is really placed in unequal situation.
And in the end, the Court is not obliged to simultaneously issue arrest warrants against all conflict sides. It is important for the Court to have relevant evidence, which will be enough ground for the arrest though proceedings may continue against other individuals. Therefore, hypothetically, only Georgian defendants may be arrested. This risk is more realistic considering the fact that the Russian Federation and separatists forces do not cooperate with The Hague Court and the Court has not been able to double-check the evidence provided by them. Also, the Court cannot conduct investigative activities in the occupied territory or/and in Russian Federation.
- Considering the abovementioned, according to your evaluation, was the decision on denying the principle of complementarity right?
- The Court encourages the states not to deny the principle of complementarity and maximally use it. Thus, the states try and should try to do their best to follow the principle. As for the investigation of the Georgia’s situation, we should acknowledge that it is the first case which concerns the international conflict, where the Rome Statute non-member state and the permanent member state of the UN Security Council is engaged. Consequently, it should be the interest of the State of Georgia to punish those individuals, who implemented the interests of Russia and separatist forces of South Ossetia and committed such grave crimes like: ethnic cleansing of Georgians, murders, torture and rape, deconstruction of property. For that, Georgia shall have permanent representative in the Court, who will be engaged in the daily work of the Court through participation of various committees and working groups and to demonstrate the personal interests of the country.